Southeast Bulloch Middle School  Logo
Brag Page Clubs Dance Information Directions School Improvement Plan
Academics Athletics Counseling Department Media Center Nurse ISS Student Support Services
Administration Faculty and Staff
Calendar Family Liaison PTO Bus Information Parent Portal Dress For Success Georgia Milestones Jacket Bucks Physical Education ~ Policies Principal's Corner
Registration Information Frequently Asked Questions Change of Address

2010-2011

  • Barbara Cromley - One of only 40 teachers nationwide chosen to participate in a food science workshop in Washington, D.C. where she learned information and experiments from top FDA and USDA scientists that she's now sharing with students.
  • Chess Club 3rd place at tournament
  • Cafeteria scored 100% on review
  • Coastal Cheer Classic - First Place
  • Gamecock Cheerleading Challenge - First Place
  • Battle in the Boro Cheerleading Competetion - First Place
  • Region Cheerleading 3rd Place
  • South Georgia State Cheerleading - 1st Place
  • Y Club donation to Families in Need - $550
  • Math Department donation to St. Judes - $530-
  • Southeastern United States Honor Band Participants: Sarah Rushing, Rebekah Smith, Erika Warburton, Amanda Critzer, Lainey Forbes, Annie Mullins 
  • GeoBee Schoolwide Winner and Top 100 in the State Austin Weinkauf
  • Spelling Bee Winner Sarah McCracken
  • 4H Participants
  • Tanner Todd, 1st Cat Care,
  • Darcy Downie, 1st Communications 
  • Shelby McDowell, 1st Companion Animal Science
  • Johnna Kay Hulsey, 3rd Conservation and Recycling 
  • Ellijah Jewell, 1st Electronics 
  • Ashley Patrick, 1st Dairy Foods 
  • Nella Williams, 1st Health 
  • Kera Olsen, 1st Ocean Ecology 
  • Taylor Morgan, 1st Photography 
  • Madison Buford, 1st Sports 
  • L.A. Anderson, 1st Wildlife 
  • Bryce Anne Williams, 2nd Wildlife
  • Beta Club collected 1075 cans to help support the Food Bank.
  • Darcy Downie First Place in Digital Photography Bulloch County Tech Fair
  • Title I Distinguished School
  • Beta Club raised $419.69 for Pennies for Patients to donate to the Leukemia and Lymphoma Society
  • Nan Rushing Write Off Winners
  • Capitalization and Punctuation - Caleb Carter (6th Grade,1st), Ashleigh Riggs (7th Grade, 2nd)
  • Spelling - Gavin Cowart (6th Grade, 1st), Hunter Silva (6th Grade, 2nd), Serina Scott (8th Grade, 1st), Marli King (8th Grade, 3rd)
  • Usage - Joseph Ham (6th Grade, 2nd), Tiffany Coleman (7th Grade, 3rd), Charles James (8th Grade, 1st), Mary Flott(8th Grade, 2nd)
  • Language Expression - John Strickland (7th Grade, 1st), Keely Klein (7th Grade, 2nd), Lauren Boddiford (8th Grade, 1st), Ashley Owusu (8th Grade, 2nd)
  • Vocabulary- Destiny Geddis (6th Grade, 2nd), Tanner Todd (7th Grade, 3rd), Megan VandeLinde (8th Grade, 1st)
  • Mental Concentration - Wyatt Turner (6th Grade, 1st), Zach Clifton (6th Grade, 2nd), Nick Thorne (6th Grade, 3rd), Eric Riggs (7th Grade, 3rd), Josh Woods (8th Grade, 1st), Taylor Lewis (8th Grade, 2nd), Sam Tanaka-Blitch (8th Grade, 3rd)
  • Composition - Shelby Groover (7th Grade, 1st), Samantha Goodman (8th Grade, 1st), Hayden Farthing (8th Grade, 3rd)
  • Young Georgia Authors - Gracen Hitchens (6th grade, 1st), Darcy Downie (7th grade , 1st), Samantha Goodman (8th grade, 1st)
  • 4-H District Project Achievement
  • Jenny Heller, Cat Care, 1st Place
  • Nicholas Thorne, Performing Arts Instrumental, 4th Place
  • Megan Yurek, Performing Arts Instrumental, 2nd Place
  • Gracen Hitchens, Performing Arts Vocal, 5th Place
  • Brantley Nesmith, Photography, 1st Place
  • FCCLA Region Winners
  • Dallas Stansbury and Brittany Allhiser - Chapter Showcase
  • Blake Highsmith - Chapter Service Display
  • Kaitlin Vezo - Focus on Children
  • Amanda Critzer - Illustrated talk
  •  
  • FCCLA State Winner - Blake Highsmith -Chapter Service Display
  • Gabriel Petkewich - 2nd Place Essay Contest "What DO Civil Engineers do?" 
  • 4-H Club of the Year - Ms. Woodward's 3rd Period