Southeast Bulloch Middle School  Logo
Brag Page Clubs Dance Information Directions
Academics Athletics Counseling Department Media Center Nurse ISS Student Support Services
Administration Faculty and Staff
Calendar Family Engagement Specialist PTO Bus Information Parent Portal Dress For Success Georgia Milestones Jacket Bucks Physical Education ~ Policies Student Insurance
Registration Information Frequently Asked Questions Change of Address

2011-2012

Amy Cooper - FCCLA State 1st place for Illustrated Talk on "Backpack Buddies" trip to National Competition

Shannon Robertson - Coastal Regional Media Specialist of the Year

Starla Adams - First Place State Fire Safety Essay Contest

Cheerleaders - GSU Competetion 3rd Place

Cheerleaders - Vidalia Competetion 1st Place in division 2nd Place overall

Tanner Todd - 2nd Place County winner and Sara McCracken - 4th Place County Winner for the Statesboro-Bulloch Chamber of Commerce Agribusiness Committee essay contest

Honor Band Students - Andrea Appleton, Lainey Forbes, Caitlynn Hill, Sara McCracken, Annie Mullins, John Strickland, Nicolas Thorne, Tanner Todd, Elijah Jewell

FCA collected enough supplies to put together 66 boxes to donate to Operation Christmas Child

4H Mini-booth 1st place - Ashlyn Ackerman, Emily Barnard, Chyanne Hoyle, Joshua Thorne; 2nd place - Seth Bennett; John Cromley - 1st and 2nd Overall; Skylar Shuman 1st and Educational Value

Kami Moore - 4H Better Breakfast Project - 1st Place

L.A. Anderson - 4H Sports Project - 1st Place

Ashley Patrick - 4H Food Safety and Preservation - 1st Place

Math Team (out of 48 teams) 4th place and 6th place in Georgia Southern Math Tournament.
Individual Winners: Robin Tanaka-Blitch finished 2nd, Tyler Collins finished 7th, Annie Mullins finished 10th, Lainey Forbes finished 12th and Nicholas Thorne finished 14th.  

Annie Mullins - Qualified for State Level of the National Geography Bee

FCCLA STAR Region Winners (will advance to state) - Dallas Stansbury and Brittany Allhiser - Gold, Amy Cooper - Gold, Meredith Murphy - Silver

2012 Write Off -

Vocabulary:   6th Grade 1st Place Madi Blackburn, 8th Grade 2nd Place Tanner Todd

Spelling: 6th Grade 3rd Place Gaby Pendleton, 7th Grade 2nd Place Gavin Cowart, 8th Grade 1st Place Lainey Forbes, 8th Grade 3rd Place Ashley Riggs

Capitalization/Punctuation:  7th Grade 1st Place Nick Thorne, 3rd Place Gracen Hitchens, 8th Grade 3rd place Annie Mullins

Usage:  6th Grade 2nd Place Katelyn Parker, 3rd place Brianna Ellis, 7th grade 1st place Morgan Griffin, 2nd place Joseph Ham, 3rd place Jenny Heller

Language Expression: 6th grade 1st place Chyann Hoyle, 2nd place Josh Thorne, 3rd place Hunter Higgs 7th grade 1st place Johnathan Saviskas, 3rd place Megan Diefenbach, 8th Grade 1st place John Strickland, 2nd place Haley Fritch

Writing: 6th grade 3rd place Kylea Carroll, 8th grade 2nd place Sara McCracken

Mental Concentration: 6th grade 1st place Skylar Shuman, 2nd place Laurabeth Bland, 3rd place Allison Davis, 7th grade, 1st place Wyatt Turner, 3rd place Zach Clifton. 8th grade, 1st place Eric Riggs, 3rd place Cash Owen

Top 6th Grade Award , Top 7th Grade Award, Top 8th Grade Award, OVERALL winner

Allison Davis, 4H, General Science, 2nd Place

Chyann Hoyle, 4H, Performing Arts Vocal, 1st Place

Emily Barnard, 1st place  "If I were the Mayor..." state essay contest

Amy Cooper 1st place brochure winner at the State Fair