Southeast Bulloch Middle School  Logo
Brag Page Clubs Dance Information Directions
Academics Athletics Counseling Department Media Center Nurse ISS Student Support Services
Administration Faculty and Staff
Calendar Family Engagement Specialist PTO Bus Information Parent Portal Dress For Success Georgia Milestones Jacket Bucks Physical Education ~ Policies Student Insurance
Registration Information Frequently Asked Questions Change of Address

2016-2017

Xander Smith - State Superintendent's Advisory Council

Softball - First place Jeff Davis Stinger Classic

Spelling Bee - First Place - Eric Lim (First place in the county; 4th place in the Region), Second Place - Worlanyo Gato, Third Place - Nick Langes

Geo Bee - Michael King

Tech Fair - Emma NeSmith (Device Modification) 1st Place, Miles Peterson (Device Modification) 2nd Place, James Hodges & Krenson Kniphfer (3D Modeling) 1st Place.  

All-Star Basketball Team - Makinley Fields, Shay Littles, Anna Clifton, Ryan Swanson, AJ Williams, Raheem Johnson

Social Study Fair Winners - Chazz Shuman, Sachi Shah, and Ella Melton (state)

VFW Winners - School Level: James Han - 1st Place; Hannah Parsons - 2nd Place; Lucas Thompson - 3rd Place; Hannah Clay - 4th Place; Dylan DeTerra - 5th Place; County Level: Hannah Clay - 5th Place; District 6 Regional Winner:  Hannah Clay - 1st Place

GSU Math Tournament - 3rd, 5th, and 9th out of 77 teams

Math Counts - Eric Lim - 3rd place; James Han - 6th place

Nan Rushing Write-Off - 6th-grade winner, 7th-grade winner, 8th-grade winner and overall winner

Miss SEBMS Pageant -  Student's Choice - Karrie Ann Walker, People's Choice - Maggie Mae McMickle, Miss Photogenic - Gracie Lee Rogers, Miss Congeniality - Laney Pearl Gagne, 6th Runner-up - Laney Pearl Gagne, 6th Princess, Marley Thompson, 7th Runner-Up - Haylee Dye, 7th Princess - Avian Boswell, 8th Runner-up - Sydney Claire Smith, 8th Princess, Taylor Soles, Miss SEBMS - Hannah Clay

Georgia Mathematics League- 6th-grade 11th place in the state, 2nd place in the Region, Eric Lim 4th overall and 1st in the Region, Andy Yao 21st overall, 7th grade - 17th in the state,  4th in the Region, 8th grade - 10th in the state, 1st in the Region, Andrew Girardeau 1st in the Region, James Han 1st in the Region

Young Georgia Author - Bulloch County School System Winners: 7th Grade - Lyla Murray and 8th Grade Mackenzie Cowart

Chorus - Invited to perform at Georgia Southern University basketball game

Boy's Soccer - Overall record 7 wins and 5 losses

Girl's Soccer - Varsity: Region: 4-3, Overall: 8-4; JV 5-0 (no goals were given up)

Farm Bureau Essay Winner - Cross Hennessee